Přidat na Seznam.czRok 2024: Za 3 měsíce začne rekonstrukce křižovatky Mileta

8. ledna 2024 19:27. /Autor ~ REDAKCE / # 2 MIN. / AKTUALITY, DOPRAVA

Vizualizace křižovatky Mileta, na snímku chybí ještě čtvrtý podchod, který vznikne také / Vizualizace: MMHK

HRADEC KRÁLOVÉ – Už je to tady! Stavba, o které Hradec dlouhá léta snil a chvílemi to i vypadalo, že se jí snad nikdy nedočká, začne v březnu 2024. V závěru roku 2023 byla uzavřena smlouva se zhotovitelem stavby, cena na tuto stavební akci činí 523,9 mil. Kč bez DPH. Na stavbě se budou podílet Ředitelství silnic a dálnic (45 %), Město Hradec Králové (40 %) a Královéhradecký kraj (15 %).


Cena za realizaci 523,9 mil. Kč bez DPH je o 3,1 mil. Kč nižší než byl předpoklad s částkou 527 mil. Kč bez DPH.


„ŘSD, Královéhradecký kraj a Město Hradec Králové uzavřelo smlouvu se zhotovitelem sdružení M – SILNICE a.s. a Integra stavby a.s. na realizaci stavby “I/31 Hradec Králové – křižovatka Mileta” za nabídkovou cenu 523,985 mil. Kč bez DPH. Na stavbu je vydáno SP v právní moci,“ uvedl poslední den roku 2023 generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.


Stavba by měla začít hned jen jak to klimatické podmínky dovolí, zhruba za 2 až 3 měsíce, s největší pravděpodobností už v březnu vyjedou na křižovatku stavební stroje. Samotná realizace všech tří budovaných křižovatek a silničních úprav zabere zhruba dva roky. ŘSD počítá s úplným zprovozněním až v roce 2026.


Vlivem rekonstrukce musí řidiči počítat i s dopravním omezením, kterou tuto oblast řadu měsíců čekají.


„Realizace projektu bude probíhat 29 měsíců, pokud nedojde v nějaké fázi projektu k prodloužení termínů. Křižovatka bude i v době rekonstrukce s omezením průjezdná jak pro individuální motorovou dopravu, tak pro MHD a záchrannou službu,“ píše se v zápisu z veřejné schůze KMS Moravské Předměstí – jih.


Bude především zbudována hlavní křižovatka Mileta s odbočovacími bypassy, pod kterou budou čtyři podchody pro pěší a cyklisty. Zvýší se i niveleta křižovatky.


„S ohledem na možnost gravitačního odvodnění podchodů, je navrženo navýšení nivelety v prostoru křižovatky. Úprava nivelety je provedena v délce asi 300 metrů sklony 1,0 %. Celková délka úprav v Sokolské ulici je přibližně 420 metrů,“ uvádí Ředitelství silnic a dálnic.


U záchranné služby vznikne další křižovatka, kde se napojí i areál FN a ve směru na Benešovu třídu vznikne ještě jedna, od které se bude odbočovat do budoucího obchodního domu Kaufland a administrativního centra City Garden.


Přestavba se netýká pouze křižovatek ale i samotných ulic, opraví se také Hradecká ulice od studentského parku před kampusem UHK, rozšíří se i část ulice 17. listopadu z jižní strany u hasičského stadionu.


Následně čeká celou ulici Zborovská od Milety až po odbočku na Roudničku a Vysokou n/L také dlouho slibovaná rekonstrukce v navazujícím projektu Královéhradeckého kraje. Stavba začne až po realizaci Milety a bude rozdělena na dvě etapy: od Milety po odbočku do Třebše a od Třebše k výjezdu na Vysokou nad Labem. Nejdříve tak Zborovská bude hotová v roce 2028, za 4 roky.

Související projekty: KŘIŽOVATKA MILETA / CITY GARDEN + KAUFLAND


  SLEDUJTE NÁS I NA INSTAGRAMU


  Facebook

  X

  Instagram

  Threads

  16 646

  3 022

  2 612

  334


  #TWEETY

  ~PANORAMA

  @MENÍČKA  Koncept studie Velkého náměstí