V sídle Královéhradeckého kraje se hejtman Lubomír Franc setkal s nově zvolenými poslanci a senátory za Královéhradecký kraj. Všichni přítomní se shodli, že dostavba dálnice D11 je jednoznačnou prioritou celého regionu, která pomůže zajistit jeho rozvoj a ekonomickou stabilitu. Koordinátorem skupiny zákonodárců je poslanec a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
„Dohodli jsme se, že se k probíhajícím pracím na dálnici D11 budeme pravidelně scházet. Chceme monitorovat projektovou dokumentaci, výkupy pozemků či výběrová řízení. Je důležité, aby dálnice D11 konečně byla dotažena alespoň do Hradce Králové. Její výstavba pak musí pokračovat dál směrem na Jaroměř a k polským hranicím. Bez této komunikace se nebude moci region dynamicky rozvíjet a posilovat svou ekonomiku,“ uvedl hejtman Franc.
Dálnice D11 byla dovedena na jihozápadní cíp Královéhradeckého kraje v roce 2006. Od té doby se řešily majetkoprávní spory, které další dostavbu brzdily. Kraji tak čtyřproudové silniční těleso stále chybí a obyvatelům Královéhradeckého kraje dosud dálnice slouží pouze jako bezpečné a pohodlné spojení mezi krajským městem a Prahou.
Dostavba D11 do Hradce Králové by měla začít na jaře 2014. Chybí poslední 2 kilometry.
Archiv článků v kategorii: ‘EXPRES’
Prioritou pro hejtmana i nově zvolené poslance je D11
Historický výsledek! Hradec porazil Pardubice 2:1 po nájezdech
Velké hokejové představení se dnes odehrálo pod Bílou věží. Po 20 letech se v Hradci hrálo hokejové derby s Pardubicemi. Mountfield HK až do třetí třetiny hájil těsný náskok 1:0, ovšem deset minut před koncem Pardubice srovnávají, stav byl 1:1. Prodloužení rozhodnutí nepřineslo a tak došlo až na nájezdy. V nich uspěl Hradec i díky třem neproměněným nájezdům hostů a úvodní trefy hradeckého Kudrny. Hradec výhrou vybojoval cenné vítězství proti sousednímu rivalovi a dva body do tabulky. Nyní jich má rovných 40 a je druhý za Spartou Praha.
Derby sledoval vyprodaný zimní stadion. Přišlo 7700 fanoušků, což byla, jak se ukázalo, největší návštěva 20. kola extraligy ledního hokeje, a zároveň také největší návštěva hradeckého stadionu od znovuotevření před zhruba 10 lety. Nyní je už jasné, že derby číslo 2 srovnalo stav minisérie na 1:1, protože v tom prvním Hradec podlehl v prodloužení. Generální manažer Aleš Kmoníček nepojede do Pardubic se snídaní, ale naopak pro hokejisty Hradce tentokrát připraví snídani manažer Pardubic Ondřej Šebek.
„Na tenhle okamžik se všichni hradečtí fanoušci strašně moc těšili. Domácí hokejisté slavili se svým vyprodaným stadionem sladké vítěztví! V samostatných nájezdech jim ho vystřelil Jaroslav Kudrna a celý Hradec Králové si mohl společně zakřičet: Derby je naše,“ píše se na stránkách klubu.
Derby č. 3 se uskuteční opět v Pardubicích 28. prosince 2013. Závěrečné čtvrté derby bude hostit Hradec Králové 4. února 2014.
U Stoleté se opraví zastávka MHD a parkovací místa
V ulici Bratří Štefanů se město chystá v prvním pololetí příštího roku vybudovat lepší zastávku MHD i dálkové autobusové dopravy. Ta bude opatřena nově přístřeškem, což zajistí větší komfort pro cestující. Součástí rekonstrukce je i výstavba chodníku a rekonstrukce nevyhovujících parkovacích míst, těch by mělo být nově zhruba 23.
„Město si uvědomuje obtížné podmínky pro parkování v panelákových zástavbách a snaží se v rámci možností finančních, ale i technických postupně problém řešit. Podobně tomu bylo v poslední době například v ulici Formánkova na Moravském Předměstí,“ říká Jindřich Vedlich, náměstek primátora zodpovědný za rozvoj města.
Magistrát již v rozpočtu na příští rok s vybudováním autobusové zastávky a parkoviště v tomto místě počítá.
Votroci jedou ze Střížkova bez bodů. Prohráli po 9 zápasech
S předposledním týmem druhé ligy prohráli Votroci gólem vstřeleným v předposlední minutě. Končí tak krásná série 9 zápasů bez prohry, ve kterých Hradec získal 25 bodů a vyhoupl se do čela Fotbalové národní ligy. Votroky to musí mrzet o to víc, že v 84. minutě nedal Jan Šisler pokutový kop. Navíc se zápas Hradci příliš nevydařil i po herní stránce, kombinace vázla a pohyb chyběl.
„Utkání bylo špatné fotbalově z obou stran. Hrálo se na těžkém terénu což nás však neomlouvá, měli jsme zápas zvládnout daleko lépe a získat body. V prvním poločase nebyla z naší strany skoro žádná šance na vstřelení gólu, jen dva náznaky, nedařila se nám kombinace, byli jsme špatní na míči, minimum centrů a chyběl nám pohyb,“ shrnul po zápase nespokojený trenér Luboš Prokopec.
V dalším zápase proti Zlínu už nastoupí po červené kartě Marek Kulič. Votroci určitě budou mít daleko větší motivaci odčinit porážku ze Střížkova a před domácím publikem znovu vyhrát.
„Šance na vstřelení vedoucího gólu byla velká. Bohužel Honza tu penaltu nedal, to se ve fotbale stává, v minulých zápasech jí zase dal. Takže to značí i to, jak jsme ten zápas dnes odehráli,“ dodal Prokopec.
V Hradci se v pátek a sobotu otevře 100 volebních okrsků
Přesně 100 volebních okrsků se otevře v Hradci Králové úderem páteční čtrnácté hodiny. Předčasné volby do Poslanecké sněmovny budou probíhat v pátek 25. října od 14 do 22 hodin. V sobotu 26. října se pak volební místnosti otevřou od 8 do 14 hodin. Volit se bude zejména v prostorách základních a středních škol. V menších čtvrtích to budou třeba budovy komisí místní samosprávy či budovy hasičů.
Podle průzkumu společnosti SANEP, provedeného zkraje října, by v Královéhradeckém kraji uspělo 6 stran. Největší podporu u rozhodnutých voličů má ČSSD (24,4 %), druhá KSČM (17,2 %), následuje s odstupem ODS (9,9 %), TOP 09 (9,3 %), ANO (7,5 %) a KDU-ČSL (6,2 %). Pod pětiprocentní hranicí jsou SPOZ (4,2 %), ÚSVIT (3,9 %), HLAVU VZHŮRU (3,5 %), STRANA ZELENÝCH (2,7 %) a PIRÁTI (2,1 %).
Hradecký biskup Jan Vokál v souvislosti s předčasnými sněmovními volbami vyzval k účasti všechny občany a zvlášť mladé lidi.
„Všechny prosím, abyste o tomto víkendu šli k volbám a podpořili v nich hodnoty, které jsou v souladu s naším přesvědčením a vírou. Nechci Vám doporučovat žádnou konkrétní stranu ani kandidáta, ale prosím Vás, abyste hlasovali pro ty, kdo ctí svobodu a odpovědnost jednotlivce. Nedávejme prosím přednost laciným příslibům snadno získaného bohatství před důrazem na to, že každý z nás má za sebe i za druhé odpovědnost. O účast ve volbách zvlášť prosím mladé lidi, kteří jsou v každé společnosti nositeli naděje,“ napsal biskup Královéhradecké diecéze Jan Vokál.
Pětka jede ze Slatiny opět až na Terminál
Ve Slatině mohou slavit. Linka č. 5 jezdí od pondělí 21. října po své původní trase až na konečnou Terminál HD. Úsporná opatření, která zavedl dopravní podnik v polovině července se trochu minula účinkem. Pětka jezdila někdy jen s jedním nebo dvěma cestujícími. Občas to vypadalo, že tam je řidič úplně sám. Navíc vynucená trasa přes Pouchov a Piletice, kde se v létě pořádají různé akce a autobus tam na zastávce ani nezastavoval, bylo docela absurdní.
Sedmkrát denně bude zajíždět pětka do Divce, ostatní spoje budou končit ve Slatině.
V příštím roce se plánuje rekonstrukce dalšího úseku silnice směřující na Slatinu, tentokrát od čerpací stanice k začátku Slatiny, pokud bude oprava probíhat najednou, je pravděpodobné, že linka č. 5 pojede znovu po náhradní trase.
Fotbalisté přivítají Frýdek-Místek, hokejisté se těší na Spartu
Nedělní odpoledne bude v Hradci patřit sportu. Fotbalisté a hokejisté sehrají zajímavá utkání, která pokud zvládnou, mohou oba celky posunout na špici soutěží. Oba zápasy na sebe plynule navazují, a tak sportovní fanoušek stihne od tří hodin fotbal a o půl šesté dorazí na hokej.
Na Votroky čeká Frýdek-Místek, pro Hradec velká neznámá. „Pro nás to bude určitě zápas z řady těch těžších. My se musíme připravit na velmi náročné utkání. Tým Frýdku–Místku má svoji hru založenou na vyrovnaném kádru a ve svých řadách má šestigólového Prokeše. Bohužel má Marek Kulič po červené kartě stopku na dva zápasy, víme, co pro naši hru znamená, avšak pevně věříme, že následující utkání i bez Máry zvládneme,“ říká Bohuslav Pilný před nedělním utkáním. Votroci chtějí navázat na předchozí sérii 7 výher v řadě a opět naplno bodovat.
Hradecký Mountfield vstoupí v neděli do odvetných zápasů. Se Spartou v 1. kole hradečtí prohráli 5:1 a jsou odhodlaní lídra extraligy porazit. „Rozhodně chceme podat lepší výkon, než jsme podali v Praze. Pokud budeme hrát poctivě a necháme na ledě všechno jako proti Plzni, tak máme šanci uspět. Hrajeme doma, tak musíme dát dva, tři góly,“ říká Peter Frühauf, opora zadních řad. Hradecký Mountfield podává v posledních zápasech opravdu mimořádné výkony, otáčí zápasy z 6:2 na 6:7 a prodloužil sérii na 11 zápasů, ve kterých bodoval. Není proto divu, když se v Hradci na stadionu objevují mexické vlny.
Fotbal startuje v 15:00. Hokej v 17:30.
V Malšovicích v sobotu proběhne Klídek Fest
Už 16. ročník multižánrového programu KLÍDEK FEST startuje v sobotu 19. října 2013. Letošní ročník nabídne 8 alternativních hudebních vystoupení a také tradiční workshop zaměřený na ruční výrobu z recyklovaných surovin. Během celého programu je pro návštěvníky připraveno domácí vegetariánské občerstvení. Akci pořádá královéhradecké občanské sdružení PROSTOR PRO.
Klídek Fest je jednodenní akce zaměřená na alternativní hudební vystoupení, areál občanského sdružení PROSTOR PRO, ul. Čajkovského 1861 v Malšovicích. Akce začíná v sobotu 19. října v 15 hodin a kromě hudby je pro návštěvníky během celého programu připraveno domácí vegetariánské občerstvení a tématické workshopy Atelierů Ženy a Já na tom dělám, jejichž zaměření je recyklace.
„Letošní ročník láká návštěvníky na řadu zajímavých kapel, mezi kterými nechybí hradecká skupina Sootbow, známá z působení v legendárních Pavilon M2, nebo brněnský Truvultur, známý spojením temného beatu se zkreslenou kytarou,“ říká Zdeněk Frýba z občanského sdružení PROSTOR PRO Hradec Králové.
Z kytarového repertoáru pak na návštěvníky čeká například skupina Sisiroe z Trutnova a kapela Inau, která svoji hudbu popisuje jako „vesnickej rap“. Dále vystoupí mladá brněnská alternativní kapela Les Homosexuels a bratrské duo Kontroll, vyznávající punkový žánr v kombinaci s českým undergroundem. Z pražských kapel vystoupí – v klasické sestavě kytara-basa-bicí- hudební trojice Peleton, hrající energický punk. Na závěr akce vystoupí hudební uskupení Sítě, neboli Honza Tomáš a jeho kytara.
Program a vstupné
17:30 Sootbow – indie (Hradec Králové)
18:20 Truvultur – deepmetal na synťáky v extra setu s violou (Brno)
19:00 Sisiroe – indie (Trutnov)
19:50 Kontroll – punk (Poďousy)
20:30 Peleton – „poppunk“ (Praha)
21:20 Les homosexuels – dark shoegaze (Brno)
22:00 Inau – vesnickej rap (Bečváry)
22:40 Sítě – „folk“ (Praha)
Vstupné je 100 Kč.
Hradec pojmenuje 3 nové ulice. Jedna povede k soše Gottwalda
Nové jméno dostanou v Hradci tři ulice. Ty se budou jmenovat Náchodská, V Končinách a K Radaru. Prvně jmenovaná Náchodská povede k areálu ČKD od kruhového objezdu až po značku oznamující konec obce Hradec Králové. Druhá v pořadí V Končinách se nachází ve čtvrti Plácky a bude ulicí slepou ústící z ulice Dědkova.
Poslední ulice K Radaru povede k takzvanému Komáru u Ruseku, tedy do bývalého vojenského prostoru, který tvoří dva radiolokátory, budova základny, hospodářská budova i z dálky nepřehlédnutelná socha soudruha Klementa Gottwalda, který je součástí sbírky a dříve stál na Ulrichově náměstí. V areálu dnes sídlí Klub přátel vojenské techniky. Právě příjezdová cesta k tomuto areálu vedoucí z Ruseku bude mít nově název K Radaru.
Hradecký půlmaraton sklidil úspěch. Připravuje se další ročník
Běh zažívá v poslední době obrovský boom a podobná akce v Hradci chyběla, alespoň tak o tom hovořili samotní běžci, kteří se připravovali na 21 kilometrů. Na startu se objevilo zhruba 1000 běžců na trase dlouhé přesně 21,097 kilometrů a také ve štafetách. Půlmaraton vedl z Malého náměstí ve směru na Malšovu Lhotu, přes hradecké městské lesy, kolem Stříbrného rybníku a zpátky do centra. Běželo se ze 70 % po asfaltu a 30 % po zpevněných lesních cestách. I to je určitý unikát tohoto závodu, protože většinou se maratony a půlmaratony běží pouze po městě.
„Nápad na konání půlmaratonu v Hradci se zrodil zhruba před rokem a jeho cílem bylo přilákat ke sportu širokou veřejnost, což můžeme říci se splnilo,“ říkají organizátoři.
Na startu půlmaratonu panovala dobrá nálada, v cíli byla pro některé ještě lepší, když po doběhnutí dosáhli svého osobního rekordu. Do druhého ročníku by se mělo zapojit ještě více běžců a vytrvalců.
Parkovací dům pro kola si získal oblibu. Cyklisté ho rádi využívají
Koncem února se v Hradci naproti hlavnímu nádraží otevřel první parkovací dům pro kola, který je zřejmě jediným svého druhu v Evropě. Takzvaný Biketower jen za první měsíc od otevření v nepříliš cyklistickém počasí, otestovalo tisíc cyklistů. Cena parkovného na jeden den zůstává stále na pětikoruně. Během obhlídky parkovacího domu v něm bylo umístěno zhruba 50-60 bicyklů. Maximální kapacita je až 116 kol.
A obliba Biketoweru mezi cyklisty rychle roste. Zatímco v dubnu zde bylo uloženo 786 bicyklů, v červnu to bylo lehce přes tisíc a v červenci už 1313 kol. Nyní se celkový počet uložení kol od únorového otevření dostal přes 7 tisíc.

