Pokud současný trend úbytku obyvatel bude pokračovat tímto tempem, do 10 let budou Pardubice největším městem východních Čech. Oproti minulému roku totiž podle předběžných výsledků Českého statistického úřadu ubylo Hradci dalších 175 obyvatel. Současný stav je 94 318 obyvatel. Město by mělo začít rychle řešit otázku nového a cenově dostupného bydlení pro mladé rodiny a celkově být vstřícnější v otázce nového bydlení pro jakoukoliv věkovou skupinu. Je známé, že v Hradci jsou poměrně dost drahé nové byty, které jsou v nepoměru s tím, jaké jsou ve městě průměrné platy. ♥ A DÁL?
Archiv článků v kategorii: ‘POLITIKA’
Hradec má zase o trochu méně, Pardubice se dotahují
Primátorem byl zvolen Zdeněk Fink
73 dnů po volbách byl v posledním statutárním městě bez primátora konečně zvolen primátor. Stal se jím Zdeněk Fink, který ve volbách do zastupitelstva dostal nejvíce hlasů a byl kandidátem Hradeckého demokratického klubu (HDK). Minulá kandidatura na post primátora v polovině prosince byla neúspěšná, protože získal pouhých 16 hlasů. S příchodem Vánoc začala TOP 09 znovu vyjednávat se středopravou koalicí. S ní dnes dopoledne našla shodu v postech a bodech programu a v dnešní volbě hlasovala spolu s ODS, VPM, Doma v Hradci a HDK pro Zdeňka Finka, který získal 20 hlasů z 37. ♥ A DÁL?
Tragikomedie o pokus volby primátora dnes měla pokračování a opět neúspěšné
Z volby nového vedení města se pomalu stává v Hradci hit posledních týdnů. Tak problematická situace, která ve městě panuje je pro smích i sousedním Pardubicím. Všichni už vědí, že v Hradci vedle sebe existují dvě menšinové koalice z nichž ani jedna nedisponuje nadpoloviční většinou hlasů. Jako samostatný element vedle nich stojí KSČM s 5 hlasy, od které podporu žádná z koalic nežádá. Tato situace ve městě převládá již od 1. listopadu, když rozjetou středopravou koalici náhle opustila TOP 09. Ta disponuje 4 hlasy a je údajně rozdělená na dvě poloviny. Jedna podporuje ČSSD a druhá ODS. ♥ A DÁL?
V Hradci panuje dál bezvládí, ani dnes zastupitelstvo nic nerozhodlo
Bezvýchodnou situací by se dal nazvat povolební stav v Hradci Králové. Ani na dnešním zasedání zastupitelstva nebylo zvoleno nové vedení města. Zastupitelé si posléze odhlasovali přerušení zastupitelstva na 14. prosince. Během skoro 2 měsíců dokázali zvolit pouze náměstka primátora Vlastimila Ondráčka z ČSSD. Všechna jednání o koalicích již zkrachovala. Středopravá koalice se už nebrání ani spolupráci s ČSSD: „ODS nebude bránit přizvání do koaličního středopravého bloku například ČSSD, nicméně sami to nebudeme iniciovat,“ dodala místopředsedkyně oblastní ODS Petra Škopová. ♥ A DÁL?
Ministr John dal červenou projektu hasičského centra, které mělo vyrůst na letišti
Ministr vnitra Radek John (VV) ukončil projekt Hasičské akademie v Hradci Králové. Informaci přinesl zpravodajský server novinky.cz. Česká republika tak přichází o 1,5 mld. korun z evropských fondů. Celý projekt měl stát přibližně 1,8 mld. korun a česká strana měla uhradit zbylých 300 milionů. Je to rána pod pás, zejména pro město, protože několik let usilovně připravovalo tento projekt do života a „vložilo do něj několik milionů“, řekl Malíř. Nejvíce se o zrod tohoto projektu starala bývalá náměstkyně Pavla Finfrlová (ODS). Kasárny na letišti, tak zřejmě zůstanou nadále opuštěné. ♥ A DÁL?
Bude mít Hradec nového primátora alespoň do Vánoc?
Hradec je poslední krajské město bez nového primátora. Ani dnes více jak měsíc po volbách nebyl nikdo zvolen. Komunisté sice navrhovali Lubomíra Štěpána, ale samozřejmě bez úspěchu. Zastupitelé se sejdou 30. listopadu a pokusí se opět zvolit nové vedení města. Po odchodu TOP 09 ze středopravé koalice je v Hradci beznadějná situace. Po volbách to vypadalo, že vše půjde hladce. Dva týdny se jednalo a probíhalo vše podle představ. Po dvou týdnech se TOP 09 po neshodě na obsazení postů náměstků s koalicí rozloučila. Našla společnou řeč s ČSSD a ta ji nabídla post primátora. ♥ A DÁL?
Bude vládnout ČSSD, ODS nebo koaliční mix?
Vyznat se v současném politickém prostředí v Hradci Králové není úplně jednoduché. Vznikly tady dvě koalice, z nichž ani jedna nemá většinu hlasů. Ta s ODS dá dohromady 17 hlasů, a ta s ČSSD hlasů 15. Jedinou možností, kterou by se dalo dosáhnout většiny je buď tichá nebo plná podpora komunistů, kteří mají 5 hlasů. O zrudnutí Hradce, ale prý nikdo v koalicích neuvažuje. Královéhradecká ODS už netrvá na obsazení postů náměstků a chce, aby se TOP 09 vrátila zpátky do středopravé koalice. Ta má ovšem od ČSSD nabídnutý lákavý post primátora města. ♥ A DÁL?
Primátorský post je volný, Otakar Divíšek skončil
S hodně rozporuplnými pocity budou lidé z Hradce Králové vzpomínat na bývalého primátora Otakara Divíška (ODS), kterému se za posledních 6 let podařilo i nepodařilo několik zásadních věcí. Jako první se asi každému vybaví systém placeného parkování spravovaný firmou ISP, která ač svoje podnikání provozuje v Hradci Králové, sídlo má v Praze. Špatně nastavené a nevýhodné smlouvy, které byly tzv. „potichu“ schválené, špatná komunikace s občany a celkově špatné pojetí celého systému parkování v Hradci přineslo obrovskou vlnu nevole a i dnes je na parkování naštvaný skoro každý. ♥ A DÁL?
Jednání o koalici s ČSSD skončilo krachem, ODS a Doma v Hradci ji opustila
Hned druhé jednání široké koalice s ČSSD skončilo neúspěšně. Vedení hradecké ODS totiž nepřijalo nabídku na vytvoření společné koalice s TOP 09, Doma v Hradci, Změny pro Hradec a ČSSD. Navrhuje vrátit se k vyjednávacímu týmu středo-pravicové koalice. Podle předsedy Pavla Staňka je ODS připravená dále jednat a hledat takové odpovědné řešení, které nebude uspokojovat pouze osobní ambice jednotlivých politických subjektů. Stejně tak, jako ODS, dále o společné koalici už neuvažuje ani uskupení Doma v Hradci a vrací se k návrhu středopravé koalice. ♥ A DÁL?
Jednání o koalici náhle zkrachovala. TOP 09 řekla ne
Nečekaný obrat nastal v jednání připravované středopravé koalice v Hradci Králové. TOP 09 se nelíbí navrhované staronové složení náměstků – Finfrlová, Soukup (oba ODS) a Šilhánková (VPM). Lídr strany TOP 09 Jiří Nádvorník řekl, že navrhované řešení nepřináší žádné změny a proto strana odstupuje z jednání o koalici. Všechny strany, které již tři týdny pracují na koalici to hodně zaskočilo. Odstoupením totiž ztrácí koalice většinu. Ve hře je naopak vítězná ČSSD, která se možná sama nyní pokusí sestavit koalici. Kdo se stane primátorem je v tuto chvíli velkým otazníkem. ♥ A DÁL?
Koalice jedná dál, novým primátorem nejspíš Fink
Jednání o budoucí koalici stále nejsou u konce. Strany se zatím nedohodly na důležitých bodech o obsazení postů náměstků a v radě města. Budou tak pokračovat v bilaterárních jednáních a pokusí se doladit určité vzájemné nesoulady v programech a obsazeních. I přes menší otazníky o tom, kdo se stane náměstkem, přetrvává jednoznačný zájem napříč stranami vytvořit v Hradci středopravou koalici. Primátorem se nejspíš stane lékař Zdeněk Fink. ♥ A DÁL?








