Běh zažívá v poslední době obrovský boom a podobná akce v Hradci chyběla, alespoň tak o tom hovořili samotní běžci, kteří se připravovali na 21 kilometrů. Na startu se objevilo zhruba 1000 běžců na trase dlouhé přesně 21,097 kilometrů a také ve štafetách. Půlmaraton vedl z Malého náměstí ve směru na Malšovu Lhotu, přes hradecké městské lesy, kolem Stříbrného rybníku a zpátky do centra. Běželo se ze 70 % po asfaltu a 30 % po zpevněných lesních cestách. I to je určitý unikát tohoto závodu, protože většinou se maratony a půlmaratony běží pouze po městě.
„Nápad na konání půlmaratonu v Hradci se zrodil zhruba před rokem a jeho cílem bylo přilákat ke sportu širokou veřejnost, což můžeme říci se splnilo,“ říkají organizátoři.
Na startu půlmaratonu panovala dobrá nálada, v cíli byla pro některé ještě lepší, když po doběhnutí dosáhli svého osobního rekordu. Do druhého ročníku by se mělo zapojit ještě více běžců a vytrvalců.
Silnice 2. třídy vedoucí přes Slatinu se zanedlouho v celém opravovaném úseku otevře konečně řidičům. Již koncem srpna byla zprůjezdněna křižovatka na Piletice. Otevření silnice přes Slatinu nastane návrat starých časů, linka č. 5 by se totiž měla vrátit na svoji původní trasu s jízdou až na Terminál HD. O konečné podobě trasy bude jasno již brzy. Touto rekonstrukcí však oprava této donedávna zdevastované cesty nekončí. Už v příštím roce by měla projít rekonstrukcí další část této silnice v úseku od začátku Slatiny od ulice v Poli až k čerpací stanici u zastávky Hradecké noviny. Modernizaci financuje Královéhradecký kraj. ♥ A DÁL?
Automobilový palác byl postaven v roce 1932 podle návrhu architekta Josefa Fňouka ve spolupráci s investorem Josefem Novákem, který byl průkopníkem automobilového průmyslu. Po celou dobu sloužila budova Novákových garáží dá se říct svému účelu. V současné době jsou garáže skoro prázdné, v přízemí funguje pouze prodejna aut. Podle zveřejněných plánů se však toto místo dočká radikální proměny. Připravuje se projekt nových Novákových garáží, který bude zahrnovat zhruba tři fáze. Výstavbu bytového domu a administrativní budovy. V garážích by pak měla vzniknout po rekonstrukci interiéru obchodní galerie. ♥ A DÁL?
Obrovská vlna odporu se zvedla proti možnému kácení stromořadí podél Orlice. Na 300 vzrostlých stromů bylo označeno barvou, čili skoro všechny od mostu U Mlejnku až ke Gočárovu okruhu. Ještě v minulém týdnu to vypadalo, že se Povodí Labe opravdu chystá všechny stromy pokácet a z pestrého území plného života a zeleně zbude jen pustá hráz bez života. Právě košaté a rozvětvené stromy dodávají tomuto území správný charakter. Po sepsání petice obyvatel, která se během pár dnů vyšplhala už na více jak 10 tisíc podpisů, nesouhlasu města i primátora a dalších institucí, se možná plošné kácení dostává na ústup. ♥ A DÁL?
V sobotu 5. října 2013 pořádá Dopravní podnik města Hradec Králové den otevřených dveří. Akce se uskuteční v době od 9:00 do 14:00 hodin v prostorách areálu DP v Pouchovské ulici a také Terminálu hromadné dopravy. Obě místa budou spojena mimořádnou linkou, po které pojedou historická vozidla. Vyjede autobusová legenda autokar Škoda 706 RTO LUX nebo trolejbus Škoda 9TrHT28. Doprava na této mimořádné lince spojující Terminál HD a Dopravní podnik je bezplatná, stejně jako vstup na akci. Na návštěvníky čeká prohlídka celého areálu, nový dispečink, zázemí řidičů a celkově zákulisí dopravního podniku. ♥ A DÁL?
Koncem února se v Hradci naproti hlavnímu nádraží otevřel první parkovací dům pro kola, který je zřejmě jediným svého druhu v Evropě. Takzvaný Biketower jen za první měsíc od otevření v nepříliš cyklistickém počasí, otestovalo tisíc cyklistů. Cena parkovného na jeden den zůstává stále na pětikoruně. Během obhlídky parkovacího domu v něm bylo umístěno zhruba 50-60 bicyklů. Maximální kapacita je až 116 kol.
A obliba Biketoweru mezi cyklisty rychle roste. Zatímco v dubnu zde bylo uloženo 786 bicyklů, v červnu to bylo lehce přes tisíc a v červenci už 1313 kol. Nyní se celkový počet uložení kol od únorového otevření dostal přes 7 tisíc.
Východočeské derby se kvapem blíží. V neděli vyjedou na led hokejisté týmů HC ČSOB Pojišťovna Pardubice a Mountfield Hradec Králové. Během středeční tiskové konference obou klubů padla i sázka. Generální manažeři se vsadili, že ten, jehož tým prohraje, připraví v pondělí po zápase svačinu pro hráče soupeře. Hrát se bude také o perníkový dort. Hradecký sektor je již dlouho dobu vyprodán, proto fanouškům Hradce budou uvolněny vstupenky i do vedlejšího sektoru. Domácí tým měl v sobotu odpoledne k dispozici kolem 450 vstupenek. Hradec si bude připadat skoro jako doma, cesta z města netrvá ani 20 minut. ♥ A DÁL?
Podle nového průzkumu je více než 94 % dotázaných s životem ve městě spokojeno. Osm tisíc respondentů pomohlo městu aktualizovat některé ukazatele kvality života ve východočeské metropoli. Tím město získá lepší přehled o spokojenosti svých obyvatel. Nové jsou údaje třeba o přepravě cestujících či cestě dětí do škol. Nejvíce respondentů bylo právě ze školních lavic, odpovědělo jich skoro 6 tisíc. Z průzkumu vyplynulo, že nejčastěji děti chodí do školy pěšky, naopak kolo využívají k dopravě nejméně. Jako bezpečnou vnímá cestu do školy přes 79 % dětí. Výsledky pomohou i při přípravě akčního plánu města. ♥ A DÁL?
4 zápasy a zisk 7 bodů. Vstup do extraligy se Mountfieldu povedl. „Dá se říct, že start je v pořádku. Vyloženě jsme nezvládli první zápas se Spartou, kde jsme hráli hloupý hokej a doplatili jsme na to,“ říká trenér Peter Draisaitl na klubovém webu. Kromě bodů těší klub i něco jiného, a to jsou fanoušci, kteří od začátku projevují týmu velkou podporu. „Jsme samozřejmě spokojení a hlavně velmi pozitivně překvapení. Vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme. Atmosféra s Třincem byla fantastická. Přízeň fanoušků je pro nás velmi důležitá,“ dodává trenér. Na zimní stadion dorazilo na Oceláře necelých 5.200 diváků.
Nyní na hradecký Mountfield čeká venkovní zápas s Kladnem a potom se hokejisté představí podruhé doma. V pátek večer od 18 hod. pod Bílou věž přijede Litvínov. Tým věří, že fanoušci opět v hojném počtu dorazí na zápas, možná účast překoná i úvod s Třincem.
A teď nedělní derby Pardubice vs. Hradec Králové. Hlásné zprávy z Pardubic hovoří o tom, že v neděli to bude maso. Sektor hradeckých fanoušků, který čítá 250 míst je kompletně vyprodán, někteří zřejmě budou sedět i mimo vyhrazený sektor. Právě pár fanoušků Pardubic, kteří v červenci přijeli na fotbalové derby, sedělo i na tribuně hradeckých fanoušků, naštěstí nedošlo k fyzickému kontaktu, ale jen na vzájemné nadávky a posměšky.
Pardubice se pečlivě připravují a hodně si věří, ve středu proběhne společná tisková konference obou klubů. Dokonce vzniklo i nové logo přímo na derby. Někteří fanoušci to však tak vážně neberou, protože prý podle nich přijedou do Pardubic Budějovice.
Vyhrocený zápas ve městě perníku začíná v neděli od 19 hod.
Z docela zanedbané čtvrti, se jednou Kukleny stanou velmi vyhledávanou lokalitou všech Hradečáků. Nová vize, kterou si nechal zpracovat Magistrát města Hradec Králové, počítá s přeměnou této čtvrti nejpozději do roku 2030. Okolí bývalé koželužny se naprosto promění, vzniknou nové parky podél Malého labského náhonu, v centrálním prostoru Kuklen zůstane z původní koželužny zachován jako místní dominanta pouze komín a budova s věžičkou. Na tomto místě vznikne nové náměstí, na kterém kromě budovy koželužny, která může sloužit jako společenský sál, vzniknou i nové bytové domy a bude zde i zastávka MHD. ♥ A DÁL?
Klobouk dolů! Během šesti kol se fotbalisté Hradce dostali ze 14. příčky až na samotný vrchol druhé ligy. Start soutěže jim příliš nevyšel, ale teď předvádí výkony, které je po devíti kolech posouvají poprvé na první místo s dvoubodovým náskokem na druhé Ústí. To dnes Hradec porazil 0:2, díky gólu kanonýra Vaněčka, který zaznamenal už osmou trefu a je nejlepším střelcem druhé ligy, a také uklidňující brankou Zeleného v nastavení. Hradec potvrzuje výbornou aktuální formu a dokládá to šest výher za sebou. Podobnou sérii měl naposledy před třemi lety na jaře 2010 ve 2. lize, když vyhrál osmkrát po sobě. ♥ A DÁL?





























