Fanouškům městské hromadné dopravy v Hradci neuniklo pozornosti, že se u zastávky Husův pomník koncem května nainstalovalo natrolejovací korýtko. To funguje například na Novém Hradci, odkud se trolejbusová linka č. 1 vydává do části Kluky, ve které nejsou položeny troleje. Jeví se jako velmi pravděpodobné, že večerní autobusová linka č. 8 se možná změní na trolejbusovou, jelikož má 90 % trasy stejné s trolejbusovou linkou č. 7.
Odlišnost spočívá jen v tom, že osmička odbočuje za Náhonem a obslouží navíc zastávky Štefcova, Kino Mladých, Čajkovského, Na Občinách a poté se napojí zpět na trasu sedmičky u Husova pomníku. O variantě trolejbusové linky č. 8 se uvažovalo prý již při vzniku osmičky, má k tomu i vhodné předpoklady.
V sobotu a neděli se na hradeckém okruhu CzechRing uskuteční další ročník Rally Show. Pro finálový závod jsou připraveny poháry i hodnotné ceny pro třídy rozdělené podle kubatur. Dále jsou na programu závody formulí, speciálů, sportovních vozů, nebo drifty. Další doplňující program bude zahrnovat nahlížení do dep týmů, autosalon, soutěž krásy MISS Autosport 2013, ve které se ženy utkají v disciplínách sexy myčka, závod na motokárách, slaňování a promenády.
Návštěvníci si také během akce mohou půjčit motokáry, zkusit si závod formulí nebo vozem WRC, let vrtulníkem, vyzkoušet trenažér F1 a další atrakce.
Brány CzechRingu se otevírají v sobotu a neděli v 8:30 hodin.
Už v polovině června by měla začít dlouhodobě plánovaná rekonstrukce hradeckého Bronxu. Centrální část Benešovy třídy se promění k nepoznání. Celý prostor se zjednoduší. Parter Benešovy třídy bude v jedné úrovni a bezbariérový. Přibude parkovacích míst před obchody. Vznikne zde nový kruhový objezd, který zklidní dopravu a umožní obracení vozidel. Uprostřed Benešovy třídy by kromě fontány měla vzniknout i jakási pohledová dominanta ve tvaru špice. Rekonstrukce centrální části Benešovy třídy by měla začít v pondělí 17. června a její plánované dokončení je předpokládáno nejpozději do konce roku 2014. ♥ A DÁL?
Obyvatelé Malšovy Lhoty a dalších okrajových částí města – Svinary, Slatina, Piletice a Rusek sepsali petici. Vadí jim časté výpadky elektřiny zejména při skoro každé bouřce, větším poryvu větru a nebo při velkém zatížení sítě. O problému se ví už dlouho, zlepšení by podle informací ČEZ mělo přijít už v příštím roce.
„Je to vrchní vedení a při každém větším větru, při každé větší bouřce se stává to, že u nás v Malšově Lhotě dochází k výpadkům elektrické energie. Malšova Lhota je připojená k rozvodné síti vedením dlouhým zhruba 75 kilometrů,“ řekl pro Český rozhlas Hradec Králové zastupitel a místní obyvatel Lhoty Richard Nádvorník.
„Občané požadují, aby město zajistilo nepřerušovanou dodávku elektrické energie jejíž výpadky, zvláště v zimním období, mají za následek poškozování spotřebičů, omezování podnikatelské činnosti a také nemožnost vytápění většiny domů v městské části,“ uvádí se ve zprávě komise Malšovy Lhoty.
V letošním roce by měl ČEZ připravit projektovou dokumentaci a v příštím roce by se mělo začít se stavbou lepšího rozvodu a propojení elektrické sítě.
Hradec Králové je mimo ohrožení. Labe sice ve městě dosáhlo 1. stupně povodňové aktivity, ale už dál stoupat nebude. Záleží však na dalším vývoji počasí. Od 10. až do 13. hodiny se hladina podle údajů z měřící stanice v Němčicích drží na stejném čísle 417 cm. Hladina vody zůstala jen pár centimetrů pod náplavkou, kterou město kvůli bezpečnosti raději uzavřelo. Hradec může poděkovat hlavně přehradě Les Království u Dvora Králové, která dokázala zadržet stoletou povodeň. Takové štěstí bohužel neměli obyvatelé na horním toku Labe, zejména v okolí Hostinného a Rudníku. ♥ A DÁL?
„Situace v kraji je mimořádná, nicméně jednotlivé povodňové komise v obcích a městech zvládají organizaci záchranných prací. Napjatě očekáváme především vývoj počasí, které bude průběh povodní zásadně dále ovlivňovat. Ke zhoršení během dne docházelo v okolí Dvora Králové, Jaroměře a také na Jičínsku. Bezproblémová je situace na Královéhradecku a Rychnovsku,“ uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.
Nad Hradcem hlásí Labe stále 3. stupeň a řeka by měla kulminovat v nočních hodinách. Hodně vody zadržela také přehrada Les Království nad Dvorem Králové. Přímo v Hradci Králové byla díky tomu hladina jen zvýšená a odpoledne nebyla voda ani na náplavce. Přehrada bude v dalších hodinách více upouštět. Zatím neprší a tak by se voda už zvedat neměla.
Kvůli zaplavení hlavního železničního koridoru v Kolíně jsou všechny dálkové rychlíky a vlaky IC, EC a SC Pendolino odkloněny po trase Velký Osek – Chlumec nad Cidlinou – Hradec Králové a poté na Pardubice nebo Týniště nad Orlicí a Choceň.
Labe v Hradci by v tuto chvíli mělo mít 1. povodňový stupeň, jelikož pod Hradcem, v měřící stanici Němčice, dosáhla v 15 hod. odpoledne voda prvního stupně a zatím stále stoupá. Do ohlášení 2. stupně zde zbývá necelých 20 centimetrů. Voda má sytě červeno-hnědou barvu a plaví se po ní klády, plno dřeva a další naplaveniny.
Lízátka zažila v pekelné atmosféře, to když si domácí fanoušci ve svém sektoru udělali táborák, předávání mistrovského poháru pro vítěze Gambrinus ligy. Tím se po výhře 0:3 nad Hradcem stala Viktoria Plzeň. I když se Votroci před zápasem dušovali, že jim zápas pěkně znepříjemní, bylo ve 46. sekundě po prvním gólu Plzně prakticky rozhodnuto. Mistr ligy získá za zisk titulu 12 milionů Kč. Bohužel sestupující tým v případě Hradce nedostane nic, byť v Anglii dostávají peníze jako bolestné i sestupující týmy. Za celou sezonu se na Votroky přišlo podívat 63 250 věrných fanoušků, o 7,5 tisíce méně než loni. ♥ A DÁL?
Zástupci Královských lvů se v tomto týdnu dvakrát sešli se zástupci HC Mountfield na dvou pracovních schůzkách. Jednání se zúčastnili předseda představenstva Martin Soukup a místopředsedové Jiří Jiroušek a Aleš Kmoníček, na druhé straně byl přítomen prezident klubu HC Mountfield Miroslav Schön. Hlavním bodem schůzek byla možnost působení extraligového klubu v Hradci Králové. Schůzky proběhly v přátelské atmosféře a probíraly se technické možnosti spolupráce. Obě dvě zúčastněné strany mají velmi dobrý a pozitivní pocit z průběhu těchto jednání a rovnou si domluvily termín další schůzky. Ta proběhne už příští týden. Zde by se měly předložit konkrétnější návrhy vzájemné spolupráce.
Prezident klubu Miroslav Schön pro MF Dnes poznamenal: „Jednání v Hradci proběhlo v přátelském duchu, ale zatím je hodně předčasné mluvit o přestěhování extraligy do Hradce. Zatím je to spíše úvaha, která je v plenkách, pokud se však nezmění postoj Budějovic, je to jedna z možných variant,“ poznamenal pro MF Dnes prezident klubu Miroslav Schön.
Navíc se ozývají další kluby. Svůj zájem o extraligu projevilo Znojmo a Jindřichův Hradec.
Nejreálnější variantou zůstává, že se v Budějovicích nakonec nějak dohodnou a extraliga tam zůstane, byť jednání s Hradcem vznikla na podnět HC Mountfield.
Nestává se to často, aby Hradec s Pardubicemi spojoval síly, ale v tomto případě jde o finanční prostředky z Evropské unie, které se budou čerpat v období 2014-2020 na území hradecko-pardubické aglomerace. Těsná spolupráce s Pardubicemi trvá více než rok a směřuje k příštímu dotačnímu období, otvírá však prostor i v oblastech nedotačních. „Je to jedna z možností, jak dostat peníze do města a v tomto případě se nabízí k využití spolupráce s Pardubicemi, která dobře funguje už řadu let,“ řekl krátce po podpisu memoranda primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink.
„Dohodli jsme se s panem Finkem na spolupráci, abychom naplnili definici aglomerace, což je podmínkou pro čerpání těchto dotací,“ uvedla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.
Cílem snažení Hradce Králové a Pardubic má být vytvoření takového dokumentu integrované územní investice, který umožní co největší tok peněz z Evropské unie na rozvoj hradecko-pardubické aglomerace.
V sobotu se kromě fotbalového utkání Votroků uskuteční také velmi sledovaná a prestižní akce. Poběží se závod RunTour. Ten měl v Hradci loňskou premiéru. Startovní listina obsahuje také řadu známých jmen. Poběží například již legendární potravinový inspektor Láďa Hruška z Novy, který v Hradci vystudoval učitelství pro základní školy, obor biologie a chemie a dokonce nedaleko jako učitel dva roky působil. Kromě něho se běžecké etapy zúčastní moderátorky Jana Marečková, Hanka Zajíčková a také olympionik a sportovní střelec Jan Sychra nebo vytrvalkyně Květa Pecková. ♥ A DÁL?
V Českých Budějovicích se stalo hlavním jádrem sporu pivo. O to, jaké pivo se bude čepovat v Budvar aréně (Radegast nebo Budvar) se rozhořel velký spor, který může skončit až odchodem extraligy z města a prodejem licence. Ve sporu jde až o desítky mil. Kč. Hlavním kandidátem a osloveným klubem byl prý Hradec Králové. „Není to spekulace, v pondělí proběhla s Mountfieldem první schůzka a skutečně o tom jednáme. V průběhu týdne se sejdeme znovu,“ uvedl generální manažer Hradce Králové Aleš Kmoníček pro aktualne.cz. Upozorňujeme, že jednání jsou na začátku a extraliga v Budějovicích může i nemusí zůstat. ♥ A DÁL?


























